Obchody stulecia zjednoczonego łowiectwa w Polsce rozpoczynają się już 19 stycznia od gali konkursu fotograficznego im. Włodzimierza Puchalskiego, który przed wojną dokumentował polowania dyplomatyczne organizowane w Puszczy Białowieskiej dla prezydenta Rzeczypospolitej Ignacego Mościckiego. Podczas gali zostanie oficjalnie zaprezentowana identyfikacja wizualna obchodów 100-lecia Polskiego Związku Łowieckiego wraz z plakatem promującym jubileusz autorstwa Andrzeja Pągowskiego, wybitnego polskiego artysty grafika. Program jubileuszu jest bogaty – nie zabraknie wydarzeń kulturalnych i akcji promujących naszą szlachetną pasję.
Planowana na 25 stycznia wystawa w Senacie RP ukaże bezcenne dokumenty i pamiątki z dziejów Zrzeszenia, pochodzące ze zbiorów członków Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej. Na ekspozycji znajdzie się m.in. projekt prawa łowieckiego autorstwa Juliana Ejsmonda, który ukazał się później jako dekret prezydenta Mościckiego. Nie zabraknie pamiątek po gen. Kazimierzu Sosnkowskim, pierwszym prezesie PZŁ, i Hermanie Knothe, łowczym Lasów Państwowych. Bodaj największą atrakcją będzie statuetka żubra z brązu z dedykacją: „Prezydentowi RP Ignacemu Mościckiemu z pozdrowieniem – Oficerski Klub Łowiecki Garnizonu Grodno 19.02.1931”.
Wiadoma to rzecz, że łowiectwo stanowi niewyczerpane źródło inspiracji dla twórców, również muzyków. Najsłynniejsze dzieła inspirowane naszą pasją usłyszymy 10 maja podczas Gali Jubileuszowej w Filharmonii Narodowej w Warszawie.
Miesiąc później, 24 czerwca, myśliwi przemaszerują Traktem Królewskim, a po mszy świętej hubertowskiej w Archikatedrze Warszawskiej na Agrykoli rozpocznie się dwudniowy piknik połączony z imprezami dla dzieci, pokazami psów ras myśliwskich i sokolniczymi oraz degustacją dań wykwintnej kuchni myśliwskiej.
W roku jubileuszowym Hubertusa Ogólnopolskiego zaplanowano w Krakowie. Msza święta zostanie odprawiona na Wawelu, bal myśliwski odbędzie się w kopalni soli w Wieliczce, a na wystawie na Zamku w Niepołomicach pokazane zostaną m.in. przedwojenny egzemplarz Złomu oraz odznaki towarzystw łowieckich ze wszystkich zaborów.
A zatem spotkajmy się w stolicach – historycznej i obecnej, by dać wyraz dumie z faktu, że wspólną drogą polscy myśliwi idą już od stu lat!